implant diş

İmplant diş nedir?

implant diş nedir

İmplant diş çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen suni titanyum diş kökleridir. İmplant diş geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Rahat ve güvenilir bir işlem olan implant diş operasyonu, lokal anestezi ile hiç bir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir, implant diş uygulanabilmesi için, sağlıklı diş etleri ve implantı destekleyecek ehil kemik yapısının bulunması şarttır.

İmplant diş tedavisi rahat ve güvenli bir uygulama mıdır?

İmplant diş tedavileri, tam steril ortamda uzman bir ekip ile yapıldığı müddetçe güvenli ve huzurlu bir uygulamadır.

İmplant diş tedavilerinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken diğer ayağını protez işlemi oluşturmaktadır. Bu nedenle protez uzmanı ile ağız diş ve çene cerrahisi uzmanının birbiri ile ahenk içerisinde emek harcaması oldukça önemlidir.

 

İmplant Diş kimlere uygulanabilir?

İmplant diş tedavisinin başarısı, çene yapısına ve çene kemiğinin yeterliliğine bağlıdır. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara yoğunluğun azca olduğu bölgelere yapay kemik tozu uygulaması yapılarak implant operasyonları gerçekleştrilmektedir.

İmplant diş tedavileri için üst yaş sınır bulunmamakla birlikte, 18 yaşını doldurmuş yani kemik gelişimini tamamlamış tüm hastalara implant diş tedavisi uygulanabilir.

Ayrıca test edilemeyen diyabet, gerilim, kan pıhtılaşma sorunu olan ve ileri derecede kalp rahatsızlığı olan kişilere implant diş operasyonları öncesi hekimlerinden izin almadan operasyonları gerçekleştirilmemektedir.

implant diş tedavisinin avantajları

İmplant Diş tedavisinin avantajları nelerdir?

· İmplant diş uygulaması sonrası meydana getirilen protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.

· Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.

· Diğer protezlere oranla daha güzel duyu görünüme haizdir.

· İmplant diş sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.

· Total protezlerde tutuculuğun artmasını sağlar. Şöyle ki, özellikle alt çene total protezlerinin tutuculuğu oldukca azdır. Bu nedenle hastada yeterli kemik seviyesi olmasa bile, alt çeneye 2 implant yerleştirerek, tutuculuk artmaktadır.

 

İmplant Diş ömrü ne kadardır?

· İmplantların ömür boyu sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implant diş ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir.

· Her gün minimum 2 defa protezlerinizi doğru bir biçimde fırçalamanız gerekmektedir. Etkili fırçalama teknikleri hakkındaki doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

· Diş aralarını ve implantınızın çevresinde biriken yiyecek artıklarını ortamdan uzaklaştırmak için ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanmanızda fayda var.

· Ağız hijyeninin sağlanması için gargara veya ağız duşu kullanabilirsiniz.